سس تریاکی

سس تریاکی

 سس تریاکی

مواد لازم برای تهیه سس تریاکی

آب، یک پیمانه

سس سویا، یک چهارم پیمانه

پودر زنجبیل، یک دوم قاشق چایخوری

شکر قهوه ای، پنج قاشق چایخوری

نشاسته ذرت، دو قاشق غذاخوری

پودر سیر، یک چهارم قاشق چایخوری

عسل، یک قاشق غذاخوری یا بیشتر

آب سرد، یک چهارم پیمانه

طرز تهیه سس تریاکی:

برای تهیه این سس خوشمزه  اول از همه یک تابه گود و ترجیحا لبه دار بر می داریم و روی شعله با حرارت متوسط قرار می دهیم. یک پیمانه آب و سس سویا را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. وقتی که از خوب مخلوط شدن آب و سس سویا اطمینان حاصل کردیم، سراغ بقیه مواد می رویم.

در این مرحله از طرز تهیه سس تریاکی مرحله شکر، زنجبیل، عسل و پودر سیر با مخبوط آب و سس سویا مخلوط می کنیم و آروم آروم ترکیب را هم می زنیم تا. هم زدن را تا زمان خوب مخلوط شدن مواد و حل شدن کامل شکر ادامه می دهیم.

بعد از اینکه مواد خوب با هم مخلوط شدند و شکر هم کاملا حل شد، نشاسته و آب سرد را با یکدیگر در یک لیوان یا ظرف جداگانه مخلوط می کنیم. هم زدن را تا زمان کامل حل شدن نشاسته در آب ادامه می دهیم.

در آخر کار طرز تهیه سس تریاکی هم محلول نشاسته و آبسرد راکه از قبل ادامه کرده اید و خوب با هم مخلوط شده اند را به ظرف اول روی شعله متوسط منتقل می کنیم. دقت کنید که باید قبل از قرار دادن ماهیتابه روی حرارت، این محلول نشاسته و آب را درست کرده باشید.

جازه بدهید که مخلوط یا همان سس روی شعله متوسط تا غلیظ شدن حرارت ببیند. این فرایند تقریبا ۵ تا ۷ دقیقه طول خواهد کشید. در مرحله بعد از طرز تهیه باید سس تریاکی را به ظرف شیشه ای در دار منتقل کنید ولی در آن نبندید تا کاملا سرد شود. بعد از سرد شدن می توانید در یخچال نگهداری کنید.

نکات مهم در مورد سس تریاکی

  • سس تریاکی را می توان به مدت دو تا سه هفته در یخچال نگهداری کرد.
  • در طرز تهیه سس تریاکی برخی از سیر یا پودرسیر استفاده نمیکنند.
  • اگه دوست دارید می توانید نشاسته را از طرز تهیه این سس حذف کنید. نشاسته فقط برای غلیظ کردن به کار می رود. بعضی ها سس تریاکی را آبکی دوست دارند و می توانند از نشاسته استفاده نکنند.

منبع: https://kabanmag.ir/

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *